Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej na Malcie

Dzięki inicjatywie Ambasador RP na Malcie Pani Jolanty Janek i przy wsparciu Konsula Honorowego Republiki Malty w Białymstoku Pana Janusza Kazberuka udało się zainicjować współpracę kulturalną pomiędzy Białymstokiem a Maltą. Współpracy, o której można by powiedzieć, że była kwestią czasu – Białystok jest bowiem miastem partnerskim dla tamtejszej Sliemy.

To właśnie artystki Opery i Filharmonii Podlaskiej -Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, Joanna Krasuska-Motulewicz oraz Anna Krzysztofik-Buczyńska, miały zaszczyt uświetnić swoimi wykonaniami uroczystość z okazji Święta Niepodległości, w związku z czym wystąpiły 18 listopada w Corinthia Hotel w obecności Pani Ambasador. Swą osobą zaszczyciła występ również sama Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca.

6 grudnia po raz kolejny Malta gościła artystów OiFP, tym razem w specjalnym koncercie w Pałacu Prezydenckim. Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” Franza Schuberta zaprezentował Kwartet im. Aleksandra Tansmana w pomniejszonym składzie: Rafał Dudzik (skrzypce), Jakub Grabe-Zaremba (altówka) i Joanna Dudzik (wiolonczela), a towarzyszyli im Leszek Sokołowski (kontrabas) oraz Karina Komendera (fortepian).

Oba koncerty i udana współpraca w partnerstwie z Instytutem Polskim w Rzymie, do którego kompetencji należy promowanie kultury polskiej na Malcie to niewątpliwie powód do dumy, a kunsztowne wykonania białostockich artystów spotkały się z wielkim uznaniem.

_032

_034 

_039

_040

5DM_4301

5DM_4303

5DM_4315